grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Nameko kostka - gotowy substrat przerośnięty grzybnią

Nameko kostka - gotowy substrat przerośnięty grzybnią

Nameko kostka - gotowe podłoże przerośniete grzybnią do uprawy amatorskiej i towarowej.

Waga kostki ok 3kg.

Więcej szczegółów


24,99 zł brutto

Stan:

573 dostępnych


  PRZEROŚNIĘTE GRZYBNIĄ PODŁOŻE TROCINOWE DO UPRAWY NAMEKO (łuskwiak nameko).


Substar nameko - przerosniete grzybnią shitake podłoże
   


   waga:
ok 3  kg

   wielkość: ok 20*20*20 cm
   pierwsze grzyby: do
   1-2 tygodni

   przewidywany ogólny
   zbiór:
do 1kg

   temperatura uprawy:
   15-20stopniC

   miejsce uprawy: chłodne i widne miejsce
   w domu, piwnicy, garażu itp.Do każdego zamówienia dołączona zostanie instrukcja zawierająca najistotniejsze dane dotyczące uprawy.

czyli WSZYSTKO do wyhodowania własnych, ekologicznych i świeżych grzybów NAMEKO

nameko podłoza


NAMEKO - Pholiota nameko -jest grzybem jadalnym zasługującym na szczególną uwagę ze wzgledu na walory smakowe, wartość odżywczą, jak i właściwości lecznicze.  W stanie naturalnym występuje na terenie Chin, Tajwanu, Japoni szczególnie na drewnie dębowym i bukowym. Owocniki występują kępami tworząc liczne kapelusze o średnicy 2-10cm barwy miodowobrązowej. Kapelusze początkowo są wypukłe, ale w miarę dorastania stają się płaskie i mają pofałdowane brzegi. Swieże  i suszone owocniki nameko charakteryzują się silnym aromatem grzybów leśnych.

    W owocnikach łuskwiaka nameko stwierdzono wiele związków bioaktywnych decydujących o właściwościach leczniczych. Głównie są to polisacharydy działające przeciwnowotworowo oraz wspomagają układ immunologiczny, obniżają ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu we krwi. Liczne badania wykazały również,  że ekstrakty z łuskwiaka nameko mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.


Krótka instrukcja hodowli nameko na gotowym substracie.

Uprawę nameko rozpoczynamy od odcięcia górnej częsci worka foliowego (w którym się znajduje), w taki sposób aby jego krawędzie znajdowały się 2 cm nad substratem. Dla zapewniania wysokiej wylgotności powinniśmy substrat zwilżać np. zraszaczem do kwiatów.

Nie należy wyjmować bloku z worka, aby nie narazić go na zasuszenie. Jesli zdejmiemy caly worek z bloku powinniśmy umieścić podłoże np w akwarium, terarium czy miniszklarence zapewniając wysoką wilgotność oraz wietrzenie.

W tej fazie "tworzenia zawiązków nameko" konieczny jest dostęp świeżego powietrza, wysoka wilgotność oraz dostęp do światła min 400 lux, 8-10 godzin na dobę. Nie należy jednak wystawiać substratu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalna temperatura do tworzenia zawiązków owocników to 15°C - 20°C.

Gdy podczas tworzenia się zawiązków, owocniki zaczną wyrastać z boków pod folią powinniśmy ją delikatnie ponacinać, aby grzyby mogły rozwijać się swobodnie.

Pierwsze grzyby powinny pojawić się po ok 7-10dniach od rozpoczęcia uprawy. Grzyby są gotowe do zbiorów, gdy ich kapelusze zaczynają się lekko prostować. Pamiętamy, aby podczas zbiorów całe grzyby delikatnie wykręcać z subtratu bądz wicinać nożem przy samym bloku. Odcięcie samych kapeluszy i pozostawienie  nóżek spowoduje po paru dniach  ich gnicie, co może być przyczyną infekcji substratu i niepowodzenia dalszej uprawy.

Po zakończeniu pierwszego rzutu blok substratu należy oczyścić z wszystkich obumarłych resztek i pozostawić na tzw "fazę spoczynku" trwającą 14-30 dni w wilgotnym i ciepłym miejscu ok 20°C. Najlepiej nakryć substrat workiem foliowym, którego nie zamykamy, aby podłoże mogło oodychać. Worek będzie chronił substrat przed wysychaniem oraz będzie zatrzymywał wydzielający się z subtratu CO2 niezbędny w tej fazie uprawy. Czym dłuższa jest faza spoczynku, tym większy powinien być kolejny zbiór.

Gdy na substracie zauważymy jakieś zapleśnienia powinniśmy je jak naszybciej usunąć np wycinając delikatnie nożem.

Po fazie spoczynku blok należy aktywować- pobudzić. Substrat aktywujemy tym, że zdejmujemy z niego worek foliowy, który zatrzymywał nadmiar dwutlenku  węgla i wstawiamy go w chłodniejsze miejsce 13-18 stopni. Dalej postępujemy jak przy pierwszym rzucie. Blok można też aktywować wkladajac na dzień czy dwa do lodówki.
Gdy
wydaje nam się że blok  jest lekki można go całkowicie zanużyć w chłodnej wodzie na kilka godzin, aby "się napił".

Po drugim rzucie znowy substrat powinien przejść fazę spoczynku, po której  aktywujemy go na trzeci rzut.

 Czynność taką możemy powtórzyć kilka razy, jednak z każdym kolejmym rzutem wielkość zbiorów będzie mniejsza.
 
 
 

Grzyby nameko wyrastające na gotowym substracie Grzyby na kostce nameko

 

Koszyk  

jest pusty