grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Polówka wiązkowa kostka - gotowy substrat przerośnięty grzybnią

Polówka wiązkowa kostka - gotowy substrat przerośnięty grzybnią

Polówka wiązkowa kostka - gotowe podłoże przerośniete grzybnią do uprawy towarowej oraz amatorskiej.

Waga kostki ok 3kg.

Więcej szczegółów


24,99 zł brutto

Stan:

640 dostępnych


  PRZEROŚNIĘTE GRZYBNIĄ PODŁOŻE TROCINOWE DO UPRAWY

POLÓWKI WIĄZKOWEJ (piopino).

Substar polowki - przerosniete grzybnią shitake podłoże
   


   waga:
ok 3  kg

   wielkość: ok 20*20*20 cm
   pierwsze grzyby: do
   1-2 tygodni

   przewidywany ogólny
   zbiór:
do 1kg

   temperatura uprawy:
   15-20stopniC

   miejsce uprawy: chłodne i widne miejsce
   w domu, piwnicy, garażu itp.Do każdego zamówienia dołączona zostanie instrukcja zawierająca najistotniejsze dane dotyczące uprawy.czyli WSZYSTKO do wyhodowania własnych, ekologicznych i świeżych grzybów PIOPINO

polowka wiazkowa podłoze


POLÓWKA WIĄZKOWA  - Agrocybe aegerita jest grzybem występującym na wszystkich kontynentach. Rośnie zwykle w skupiskach, na starych bądź martwych pniakach i gałęziach topoli,  wierzby, wiązów, jesionów, bzu czarnego, robini... Kapelusz polówki  o średnicy 2-20cm jest zwykle wypukły do półkulistego, prostuje się w miarę dorastania, barwy brunatnej o jasniejszych brzegach. Miąższ jest mięsisty, barwy białej o przyjemnym zapachu i rewelacyjnym smaku. Młode owocniki charakteryzują się łagodnym smakiem i stanowią doskonały dodatek do potraw drobiowych i rybnych, nadając im posmak mięsa wieprzowego. Owocniki można również wykorzystać jako dodatek do zup i sosów. Doskonale nadają się do suszenia. podczas którego nabierają intensywnego grzybowego zapachu.

    Przeprowadzane badania wykazały, że w
owocniki polówki wiązkowej zawierają wiele związków bioaktywnych decydujących o właściwościach leczniczych. Posiada m.in. właściwości przeciwnowotworowe, przeciwgrzybicze i sedatywne oraz posiada zdolność obniżania trójglicerydów oraz cholesterowe we krwi. Grzyby te zawierają również swoiste substancje o działaniu antybiotycznym.


Krótka instrukcja hodowli POLÓWKI  na gotowym substracie.

Uprawę polówki rozpoczynamy od odcięcia górnej częsci worka foliowego (w którym się znajduje), w taki sposób aby jego krawędzie znajdowały się 2 cm nad substratem. Dla zapewniania wysokiej wylgotności powinniśmy substrat zwilżać np. zraszaczem do kwiatów.

Nie należy wyjmować bloku z worka, aby nie narazić go na zasuszenie. Jesli zdejmiemy cały worek z bloku powinniśmy umieścić podłoże np w akwarium, terarium czy miniszklarence zapewniając wysoką wilgotność oraz wietrzenie.

W tej fazie "tworzenia zawiązków owocników" konieczny jest dostęp świeżego powietrza, wysoka wilgotność oraz dostęp do światła min 400-500 lux, 8-10 godzin na dobę. Nie należy jednak wystawiać substratu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalna temperatura do tworzenia zawiązków owocników to 13°C - 18°C.

Jesli podczas tworzenia się zawiązków owocniki zaczną wyrastać z boków pod folią powinniśmy ją delikatnie ponacinać, aby grzyby mogły rozwijać się swobodnie.

Pierwsze grzyby powinny pojawić się po ok 7-10 dniach od rozpoczęcia uprawy. Grzyby są gotowe do zbiorów, gdy ich kapelusze zaczynają się lekko prostować. Pamiętamy, aby podczas zbiorów całe grzyby delikatnie wykręcać z subtratu bądź wicinać nożem przy samym bloku. Odcięcie samych kapeluszy i pozostawienie nóżek spowoduje po paru dniach  ich gnicie, co może być przyczyną infekcji substratu i niepowodzenia dalszej uprawy.

Po zakończeniu pierwszego rzutu blok substratu należy oczyścić z wszystkich obumarłych resztek i pozostawić na tzw "fazę spoczynku" trwającą 14-30 dni w wilgotnym i ciepłym miejscu ok 20°C. Najlepiej nakryć substrat workiem foliowym, którego nie zamykamy, aby podłoże mogło oodychać. Worek będzie chronił substrat przed wysychaniem oraz będzie zatrzymywał wydzielający się z subtratu CO2 niezbędny w tej fazie uprawy. Czym dłuższa jest faza spoczynku, tym większy powinien być kolejny zbiór.

Gdy na substracie zauważymy jakieś zapleśnienia powinniśmy je jak naszybciej usunąć np wycinając delikatnie nożem.

Po fazie spoczynku blok należy aktywować- pobudzić. Substrat aktywujemy tym, że zdejmujemy z niego worek foliowy, który zatrzymywał nadmiar dwutlenku  węgla i wstawiamy go w chlodniejsze miejsce 13-18 stopni. Dalej postępujemy jak przy pierwszym rzucie. Blok można też aktywować wkladajac na dzięń czy dwa do lodówki. Gdy wydaje nam się że
blok jest lekki można go całkowicie zanużyć w chłodnej wodzie na kilka godzin, aby "się napił".

Po drugim rzucie znowy substrat powinien przejsc faze spoczynku, po której możemy go aktywować na kolejny rzut.

 Czynność tą możemy powtórzyć kilkakrotnie, jednak z każdym kolejmym rzutem wielkość zbiorów będzie mniejsza.
 
 
 

Grzyby polowki wyrastające na gotowym substracie Grzyby na kostce polowki

 

Koszyk  

jest pusty