grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Boczniak cytrynowy kostka - gotowy substrat przerośnięty grzybnią

Boczniak cytrynowy kostka - gotowy substrat przerośnięty grzybnią

Boczniak cytrynowy kostka - gotowe podłoże trocinowe przerośniete grzybnią idealne do uprawy towarowej oraz amatorskiej.

Waga kostki ok 3kg.

Więcej szczegółów


24,99 zł brutto

Stan:

3 dostępnych

Ostatnia sztuka!


 

  PRZEROŚNIĘTE GRZYBNIĄ PODŁOŻE TROCINOWE DO UPRAWY
BOCZNIAKA CYTRYNOWEGO.

Substar polowki - przerosniete grzybnią shitake podłoże
   


   waga:
ok 3  kg

   wielkość: ok 20*20*20 cm
   pierwsze grzyby: do
   1-2 tygodni

   przewidywany ogólny
   zbiór:
do 1kg

   temperatura uprawy:
   19-29 stopniC

   miejsce uprawy: chłodne i widne miejsce
   w domu, piwnicy, garażu itp.Do każdego zamówienia dołączona zostanie instrukcja zawierająca najistotniejsze dane dotyczące uprawy.
czyli WSZYSTKO do wyhodowania własnych, świeżych i ekologicznych grzybów BOCZNIAKA CYTRYNOWEGO

boczniak cytrynowy podłoze


BOCZNIAK CYTRYNOWY - Pleurotus citrinopileatus - Gatunek klimatu subtropikalnego i podobnie jak inne boczniaki jest saprofem. W warunkach naturalnych występuje głównie w Azji. Boczniak cytrynowy  ma wysokie wymagania termiczne, z tego względu jest szczególnie polecany do uprawy w okresach letnich. Zawiązki owocników tworzą się w tempwraturze powyżej 20 stopni C i mogą dorastać w wysokiej temperaturze, jednak nie przekraczającej 30 stopni C. Boczniak cytrynowy wyrasta kępkami tworząc liczne cytrynowożółte kapelusze z charakterystycznym zagłębieniem w centralnej części, które w miarę dorastania "płowieją' . Do celów kulinarnych wykorzystuje się głównie młode owocniki, które posiadają swój charakterystyczny delikatny smak i aromat.

Podobnie jak u innych boczniaków również w owocnikach boczniaka cytrynowego stwierdzono wiele związków bioaktywnych decydujących o właściwościach leczniczych. Głównie są to polisacharydy działające przeciwnowotworowo, wspomagają układ immunologiczny, obniżają ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu i cukru we krwi. Grzyb ten posiada także działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.


Krótka instrukcja hodowli BOCZNIAKA CYTRYNOWEGO na gotowym substracie trocinowym.


Kostki substratu - B. CYTRYNOWEGO nie należy wyjmować  z plastikowego worka tylko częściowo ją odsłonić przez odcięcie górnej warstwy worka 2cm nad kostkę (folia zabezpiecza kostkę przed wyschnięciem). Kostkę umieszczamy w miejscu speł.niającym następujące warunki:
 

- światło dzienne lub sztuczne o natężeniu ok 500 luxów 8 -10 godzin na dobę. Kostka nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

- wysoka wilgotność na pozionie 85-90%.

- temperatura w granicach 20-28 stopni C. Im niższa temperatura uprawy tym grzyby wolniej rosną, mają jednak lepszą jakość i wyższy plon.  

Gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać wysokiej wilgotności w pomieszczeniu uprawowym, możemy kostkę umieścić np w pustym akwarium spryskując wodą jego ścianki i przykrywając workiem foliowym. Należy jednak pamiętać, aby raz lub 2 razy dziennkie akwarium przewietrzyć.
Możemy również zrobić mini folię i nawilżać podłoże spryskiwaczem do kwiatów.

Do tygodnia po umieszczeniu kostki w sprzyjających warunkach na powierzchni substratu powinny zawiązywać się grzyby. Grzyby sa gotowe do zbioru, gdy kapelusz zaczyna się prostować. Owocniki z substratu należy delikanie wykręcać nie pozostawiając na nim żadnych resztek (ewentualne "korzenie" i martwe grzyby powinno się jak najszybciej usuwać). Nie należy dopuścić aby podczas uprawy doszło do zaschnięcia grzybni na odsłoniętej powierzchni. Jeśli istnieje tendencja do jej zasychania, należy ją zamgławiać  np. opryskiwaczem do kwiatów.

Po pierwszym rzucie oczyszczoną kostkę boczniaka cytrynowego pozostawiamy w temp. ok 20 stopni C, w tak zwanym spoczynku na 1-2 tygodnie. Im dłuższy jest czas odpoczynku, tym więcej powinniśmy zebrać grzybów w następnym rzucie.

Aby blok pobudzić do kolejnego owocowania należy całkowicie go zanużyć w chłodnej wodzie na kilka godzin, aby "się napił".

Po namoczeniu blok stawiamy ponownie w miejsce uprawy i postępujemy od nowa. Po tygoniu powinien pojawić się nowy rzut.

 Czynność taką możemy powtórzyć 3-5 razy.
 
 

Grzyby boczniaka cytrynowego wyrastające na gotowym substracie Grzyby na kostce boczniaka cytrynowego

 

Koszyk  

jest pusty