grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Boczniak eryngii kostka - gotowy substrat przerośnięty grzybnią

Boczniak eryngii kostka - gotowy substrat przerośnięty grzybnią

Boczniak mikołajkowy kostka - gotowe podłoże trocinowe przerośniete grzybnią do uprawy towarowej i amatorskiej.

Waga kostki ok 3kg.

Więcej szczegółów


24,99 zł brutto

Stan:

13 dostępnych


 

  PRZEROŚNIĘTE GRZYBNIĄ PODŁOŻE TROCINOWE DO UPRAWY
BOCZNIAKA MIKOŁAJKOWEGO (eryngii).

Substar polowki - przerosniete grzybnią shitake podłoże
   


   waga:
ok 3  kg

   wielkość: ok 20*20*20 cm
   pierwsze grzyby: do
   1-2 tygodni

   przewidywany ogólny
   zbiór:
do 1kg

   temperatura uprawy:
   15-21 stopniC

   miejsce uprawy: chłodne i widne miejsce
   w domu, piwnicy, garażu itp.Do każdego zamówienia dołączona zostanie instrukcja zawierająca najistotniejsze dane dotyczące uprawy.


czyli WSZYSTKO do wyhodowania własnych, świeżych i ekologicznych grzybów BOCZNIAKA MIKOŁAJKOWEGO

boczniak MIKOLAJKOWY podłoze


BOCZNIAK ERYNGIi - Pleurotus eryngii w naturze występuje we wschodniej Europie, północnej Afryce oraz centralnej Azji. Grzyb ten jest saprofem, ale może występować również jako pasożyt fakultatywny na zamierających roślinach mikołajka polnego (eryngium compestrie), stąd jego nazwa BOCZNIAK MIKOŁAJKOWY.  Wygląd i wielkość owocników zmieniają się pod wpływem warunków zewnętrznych, ale pozostają charakterystyczne dla odmiany. Kapelusze boczniaka mikołajkowego mają barwę kremową do jasnobrązowej o średnicy 3-12 cm.  Początkowo wypukłe, zaś w miarę dorastania zaczynają się prostować. Gruby trzon długości 3-10 cm zwężający się ku dołowi osadzony jest centranie. Posiada białą, delikatną ale zwartą strukturę i jest bardzo aromatyczny.  Ze wzgledu na swój wygląd oraz smak nazywany jest również "King Oyster" BOCZNIAKIEM KRÓLEWSKIM.

Owocniki boczniaka eryngii zawierają szereg cennych związków stymulujących system immunologiczny  człowieka, a także charakteryzują się zawartością antyoksydantów oraz polisacharydów o działaniu przeciwnowotworowym.  W licznych badaniach wykazano,
że ekstrakty z tego grzyba mają działanie przeciwzapalne i  antybakteryjne.Krótka instrukcja hodowli ERYNGII na gotowym substracie trocinowym.

Kostki substratu- eryngi nie należy wyjmować z plastikowego worka tylko częściowo ją odsłonić przez odcięcie górnej warstwy worka 2cm nad kostkę (folia zabezpiecza kostkę przed wyschnięciem). Kostkę umieszczamy w miejscu spelniającym następujące warunki:
 

- światło dzienne lub sztuczne o natężeniu ok 500 luxów 8 -10 godzin na dobę. Kostka nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

- wysoka wilgotność na pozionie 85-90%.

- temperatura w granicach 15-20 stopni C.   

Gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać wysokiej wilgotności w pomieszczeniu uprawowym, możemy kostkę umieścić np. w pustym akwarium spryskując wodą jego ścianki i przykrywając workiem foliowym. Należy jednak pamiętać, aby raz lub 2 razy dziennkie akwarium przewietrzyć. Możemy również zrobić mini folię i nawilżać podłoże spryskiwaczem do kwiatów. Inną metodą zapewnienia wysokiej wilgotności podłoża jest 'okrywanie kostki' cienką warstwą ok 3cm  torfu odkwaszonego.

Do tygodnia po umieszczeniu kostki w sprzyjających warunkach na powierzchni substratu powinny zawiązywać się grzyby. Grzyby są gotowe do zbioru, gdy kapelusz zaczyna się prostować. Owocniki z substratu należy delikanie wykręcać nie pozostawiając na nim żadnych resztek (ewentualne "korzenie" i martwe grzyby powinno się jak najszybciej usuwać). Nie należy dopuścić, aby podczas uprawy doszło do zaschnięcia grzybni na odsłoniętej powierzchni. Jeśli istnieje tendencja do jej zasychania, należy ją zamgławiać  np. opryskiwaczem do kwiatów.

Po pierwszym rzucie oczyszczoną kostkę boczniaka ERYNGI pozostawiamy w temp. ok 20 stopni C, w tak zwanym spoczynku na 1-2 tygodnie. Im dłuższy jest czas odpoczynku, tym więcej powinniśmy zebrać grzybów w następnym rzucie.

Aby blok pobudzić do kolejnego owocowania należy całkowicie go zanużyć w zimnej wodzie na kilka godzin, aby "się napił".

Po namoczeniu blok stawiamy ponownie w miejsce uprawy i postępujemy od nowa. Po ok. tygoniu powinien pojawić się nowy rzut.

 Czynność taką możemy powtórzyć kilka razy.
 
 
 

Grzyby boczniaka eryngii wyrastające na gotowym substracie Grzyby na kostce boczniaka mikolajkowego

 

Koszyk  

jest pusty