grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Balot - boczniak ostrygowaty - gotowe podłoże przerośnięte grzybnią

Balot - boczniak ostrygowaty - gotowe podłoże przerośnięte grzybnią

Wszystkie zdjęcia

Baloty te wykorzystywane są zarówno do uprawy wielkotowarowej boczniaka ostrygowatego jak i UPRAWY AMATORSKIEJ. Waga BALOTU 13-15 kg.

Więcej szczegółów

Promocja!
19,99 zł brutto

22,99 zł brutto

Stan:

960 dostępnych


 boczniak ostrygowaty gotowe podłoże

BALOT przerośnięty GRZYBNIĄ BOCZNIAKA

Gotowe podłoże przerośnięte grzybnią boczniaka ostrygowatego
Baloty te wykorzystywane są zarówno do uprawy wielkotowarowej boczniaka jak i UPRAWY AMATORSKIEJ.
 
  waga: ok 13-16 kg
  wielkość: ok 60*30*25 cm
  pierwsze grzyby: do 2 tygodni

  przewidywany ogólny zbiór:
  ok 5-7kg
 
temperatura uprawy:
  5-18 stopniC
  miejsce uprawy: chłodne
  wilgotne pomieszczenia lub
  cieniste miejsce w sadzie 
  ogrodzie itp 

  Na niewielką skalę do uprawy boczniaka ostrygowatego możemy wykorzystać pomieszczenia takie jak altanki, piwnice, garaże, ziemianki itp. Można  uprawiać
też na wolnym powietrzu, w miejscach osłoniętych od słońca i wiatru, w okresie wiosennym i jesiennym.
  

Boczniak to grzyb o wysokich walorach konsumpcyjnych. Oprócz walorów smakowych boczniak posiada duże wartości odżywcze i lecznicze.
 Owocniki boczniaka dostarczają łatwo przyswajalne białko, kwas foliowy, aminokwasy, witaminy z grupy B oraz sole mineralne. Wykryto w nich także obecność substancji działającej przeciwnowotworowo i obniżającej poziom cholesterolu we krwi.


W tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej boczniaki są stosowane jako środek przedłużający życie. Wykorzystywano je do wzmacniania ścian naczyń, zmniejszenia ciśnienia w gałkach ocznych, do leczenia objawów przemęczenia mięśni, ścięgien i stawów. Japońscy naukowcy wykazali, że ekstrakt z boczniaka zawierajacy aktywna substancję – pleuran może powodować zmniejszanie guzów nowotworowych. Używany jest równiez jako suplement diety w chorobach cywilizacyjnych m.in. przy cukrzycy.
 Grzyb ten bardzo popularny jest w Czechach oraz na Słowacji. Produkuje się tam na skalę przemysłową leki zawierające wyciąg z tego grzyba..


Uprawa amatorska!

Do chwili ukazania się zawiązków  baloty nie potrzebują światła należy jednaki utrzymać wysoką wilgotnoći oraz temp. od 8 do 20oC (najlepiej 10-16oC). W momencie ukazania się w miejscach perforacji zawiązk&´w grzybów, musimy zapewnić dostęp światła około 8 godz. na dobę ( naturalne lub sztuczne – świetlówka).
 
Uwaga: balotu nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych?

   Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza około 85% zalecamy postawienie balotu nad pojemnikiem z wodą tak, aby nie dotykał wody. Zraszać możemy tylko wtedy, gdy owocniki osiągną wielkość 2-3 cm, szczególnie w suche i słoneczne dni, nie podlewamy grzybów wilgotnych, ponieważ mogą zżółknąć, zaschnąć lub będą rosnąć niekształtne.

Uwaga działkowcy!!!   

Od wiosny do jesieni uprawiając grzyby na działce uzyskuje się dobre plony przez umieszczenie balotów w zagłębieniu wykopanym w ziemi. W tym celu wybieramy miejsce zacienione, pod drzewami lub północną stronę altanki i wykopujemy zagłębienie 60 x 120 i 40-50 cm głębokie (może być mniejsze). Z wykopanej ziemi tworzymy z trzech stron nasyp, zostawiając dostęp światła od strony północnej. Od góry należy zacienić dołek np. folią i styropianem.

   Grzyby zbieramy, gdy większość owocników w kępie ma wyprostowane brzegi kapelusza, ścinając całe kępy tak, aby resztki trzonów nie pozostawały na workach. Nie należy wyrywać kęp razem z podłożem.

   Boczniak owocuje rzutami. Po zbiorze pierwszego rzutu należy utrzymywać wysoką wilgotność, gdyż na wysuszonym worku nie będzie następnych rzutów, lub będą słabe. Drugi rzut występuje po około 14 dniach od zbioru pierwszego rzutu.

   Najbardziej ekonomiczne są pierwsze trzy rzuty ( 2-3 miesiącya uprawy). Jeśli stwierdzimy, że balot po drugim rzucie jest zbyt lekki i suchy można go na 2-3 godziny zanurzyć w pojemniku z wodą, po tym czasie wyjąć i postawić na swoim miejscu. Boczniaka można uprawiać cały rok, nawet zamarznięte baloty w czasie zimy pozostawione w pomieszczeniach nie ogrzewanych, wiosną owocują dalej.
 Przy stworzeniu optymalnych warunków możemy uzyskać z jednego balotu 5-7 kg grzybów.

Cały cykl uprawowy trwa kilka miesięcy.


PONIŻEJ BALOTY OWOCUJĄCE W NASZYCH HALACH
Boczniak ostrygowaty na zagrzybionym podłożu ze słomy

 

Szczegółowe instrukcje uprawy boczniaka ostrygowatego, znajdą Państwa na Naszej stronie internetowej grzybyhobby.pl w dziale instrukcje - TUTAJ  

Koszyk  

jest pusty