grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Boczniak Cytrynowy grzybnia (20 kołków)

Boczniak Cytrynowy grzybnia (20 kołków)

Wszystkie zdjęcia

Boczniak Cytrynowy - grzybnia  w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków (20sztuk), umieszczonych w specjalnym worku z mikrofiltrem, który gwarantuje sterylność i wyklucza skażenie biologiczne.

Więcej szczegółów


10,99 zł brutto

Stan:

10 dostępnych


boczniak cytrynowy

Grzybnia boczniaka cytrynowego (Pleurotus citrinopileatus) .


IDEALNA DO ZAKŁADANIA AMATORSKIEJ UPRAWY NA DREWNIANYCH PNIAKACH.

Grzybnia ta sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków
(20 kołków), umieszczonych w specjalnych workach z mikrofiltrem, który gwarantuje sterylność oraz wyklucza skażenie biologiczne !

 

Do każdego zamówienia dołączona zostanie instrukcja zawierająca najistotniejsze dane dotyczące uprawy.

 

boczniak cytrynowy kolki


Boczniak cytrynowy – Pleurotus citrinopileatus nazywany również Boczniakiem lejkowatym.

Boczniak lejkowaty jest krewnym boczniaka ostrygowatego. Znajdziemy go w naturze w gajach łęgowych Niziny Podyji. Ze względu na to, że owocuje późnym latem, pokrywa okres, kiedy boczniak ostrygowaty nie wytwarza owocników. Podobnie jak boczniak ostrygowaty zawiera glukany, które zwiększają odporność organizmu przeciw wirusom i hamują rozwój niektórych rodzajów nowotworów złośliwych. Inne aktywne biologicznie substancje zmniejszają poziom cholesterolu w surowicy krwi.

Uprawiane gatunki pochodzą z Japonii a jego owocniki posiadają cytrynowo żółty kolor. Tworzy kruche owocniki, które łatwo przyrządza się w kuchni.

Uprawa boczniaka lejkowatego

Boczniak lejkowaty jest grzybem pasożytniczym, który można uprawiać na okrąglakach lub pniach drzew liściastych takich jak: dąb, buk, brzoza, wierzba, topola. Można też wykorzystać drewno niektórych drzew owocowych, zwłaszcza jabłoni i orzecha. Drewno powinno pochodzić z drzew lub gałęzi, które nie leżą długo ścięte, kiedy drzewo posiada naturalną wilgotność i nie jest zarażone innymi grzybami.

Idealny do letnich zbiorów,  kiedy boczniak ostrygowaty ma zbyt ciepło do owocowania.


Prawie wszystkie gatunki boczniaka charakteryzuje szybki i agresywny w stosunku do podłoża, wzrost grzybni. Większość z nich dość łatwo zawiązuje owocniki. Te cechy powodują, że boczniak jest idealnym pretendentem do uprawy amatorskiej.

Oprócz walorów smakowych boczniaki mają dużą wartość odżywczą, są bogate w łatwo przyswajalne białko, aminokwasy, witaminy z grupy B i sole mineralne. l00g grzybów zawiera tylko 30 kcal (126 kJ). W owocnikach boczniaka wykryto obecność substancji działających przeciwnowotworowo i obniżających poziom cholesterolu we krwi.


Grzybnia wystarcza do zaszczepienia 1-2 drewnianych pniaków. Najlepiej nadają sie do tego świeżo ścięte, zdrowe pnie drzew lisciastych (składowanie nie dłużej niż 3 miesiące), o średnicy od 8-25 cm oraz długości 1-1,5 m. Jeśli w czasie składowania drewno mocno przeschło można je nawilżyć przez zamoczenie lub wielokrotne zraszanie wodą.
      Owocniki pojawiawiają sie na pniakach od 3-8 miesięcy od zaszczepienia i plonują rzutami przez okres  3-6 lat. Grzybnia wrażliwa na mróz. Zaszczepione kłody na zimę trzeba zabezpieczyc przed mrozem.

 

Szczegółowe instrukcje uprawy grzybów za pomocą grzybni na kołkach, znajdą Państwa na Naszej stronie internetowej grzybyhobby.pl w dziale instrukcje -  TUTAJ  

 

BOCZNIAK CYTRYNOWY GRZYBNIA NA KOŁKACH 

  

Koszyk  

jest pusty