grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Shii-take (20 kołków)

Shii-take (20 kołków)

Wszystkie zdjęcia

Shiitake - Twardziak Jadalny grzybnia sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków (20sztuk), umieszczonych w specjalnym worku z mikrofiltrem  (gwarantuje sterylność i wyklucza skażenie biologiczne.)

Więcej szczegółów


10,99 zł brutto

Stan:

84 dostępnych


shitake

Grzybnia grzyba Shii-Take (twardziaka jadalnego)

IDEALNA DO ZAKŁADANIA AMATORSKIEJ UPRAWY NA DREWNIANYCH PNIAKACH.

Grzybnia ta sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków
(20 kołków), umieszczonych w specjalnych workach z mikrofiltrem, który gwarantuje sterylność oraz wyklucza skażenie biologiczne !

 

Do każdego zamówienia dołączona zostanie instrukcja zawierająca najistotniejsze dane dotyczące uprawy.

 

twardziak jadalny


GRZYB TEN UPRAWIANY JEST AMATORSKO NA WOLNYM POWIETRZU NA DZIAŁKACH, ALTANACH ORAZ NA SKALĘ WIELKOTOWAROWĄ W POMIESZCZENIACH Z MIKROKLIMATEM.


W zależności od rodzaju grzybni (na kołkach, ziarnista…), uprawiany jest na drewnie i trocinach drzew liściastych, substratach trocinowo-otrębowych, słomie…
W amatorskiej uprawie najczęściej prowadzi się hodowle na drewnianych pniakach.

Drzewa używane do uprawy powinny być ścinane w stanie bezlistnym. Kłody o średnicy 5-20 cm pocięte na odcinki o długości 1 m muszą leżakować 30-60 dni. Następnie w pniakach należy wywiercić otwory o średnicy 10 mm i głębokości 3,5 cm w kilku rzędach dookoła pniaka, przemiennie. W otwory wbijamy kołeczki z grzybnią. Miejsca szczepienia można zabezpieczyć ciepłym woskiem lub folią zamocowaną np. pinezkami.

Pniaki przechowuje się w miejscu zacienionym i wilgotnym w temp. 20-28˚C. Na zimę i w czasie niekorzystnej pogody pniaki należy przykryć. Grzybnia przerasta kłodę 0,5-2 lat,  w zależności od rodzaju drewna (drzewo twarde przerasta dłużej).

Przerośnięte kłody umieszcza się w temperaturze 12-18˚C, większej wilgotności i na silniejszym świetle. Na działce można osiągnąć dwa rzuty (wiosenny i jesienny). W pomieszczeniu grzybnię zmuszamy do plonowania przez moczenie kłód w wodzie o temperaturze 16˚C przez 1-3 dni. Po 7-14 dniach pojawiają się zawiązki. Przy takiej metodzie shii-take plonuje w trzech rzutach.

Czas rozkładu pniaka przez shii-take może trwać kilka lat (3 - 6) i przez ten czas możemy spodziewać się owocowania

Grzybnia wystarcza do zaszczepienia 1-2 drewnianych pniaków. Najlepiej nadają sie do tego świeżo ścięte, zdrowe pnie drzew lisciastych (składowanie nie dłużej niż 3 miesiące), o średnicy od 8-25 cm oraz długości 1-1,5 m. Jeśli w czasie składowania drewno mocno przeschło można je nawilżyć przez zamoczenie lub wielokrotne zraszanie wodą.

      Owocniki pojawiawiają sie na pniakach od 3-12 miesięcy od zaszczepienia i plonują rzutami przez okres  3-6 lat.
  

Szczegółowe instrukcje uprawy grzybów za pomocą grzybni na kołkach, znajdą Państwa na Naszej stronie internetowej grzybyhobby.pl w dziale instrukcje -  TUTAJ  

 

grzybnia na kołkach shiitake 

 

Koszyk  

jest pusty