grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Shii-take (100 kołków)

Shii-take (100 kołków)

Shiitake - Twardziak Jadalny grzybnia sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołków 100 sztuk, umieszczonych w specjalnym worku z mikrofiltrem.

Więcej szczegółów

Promocja!
39,99 zł brutto

50,00 zł brutto

Stan:

3 dostępnych

Ostatnia sztuka!


shitake

Grzybnia grzyba Shii-Take (twardziaka jadalnego)

 Grzybnia sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołków
100 sztuk
 

 Duże opakowania -po 100 sztuk kołków- powstały z myślą o tych amatorach "grzybowych hodowli", którzy chcą zaszczepić większą ilość drewnianych klocków czy pniaków, oszczędzając przy tym trochę gotówki.

twardziak jadalny


GRZYB TEN UPRAWIANY JEST AMATORSKO NA WOLNYM POWIETRZU NA DZIAŁKACH, ALTANACH ORAZ NA SKALĘ WIELKOTOWAROWĄ W POMIESZCZENIACH Z MIKROKLIMATEM.


W zależności od rodzaju grzybni (na kołkach, ziarnista…), uprawiany jest na drewnie i trocinach drzew liściastych, substratach trocinowo-otrębowych, słomie…
W amatorskiej uprawie najczęściej prowadzi się hodowle na drewnianych pniakach.

Drzewa używane do uprawy powinny być ścinane w stanie bezlistnym. Kłody o średnicy 5-20 cm pocięte na odcinki o długości 1 m muszą leżakować 30-60 dni. Następnie w pniakach należy wywiercić otwory o średnicy 10 mm i głębokości 3,5 cm w kilku rzędach dookoła pniaka, przemiennie. W otwory wbijamy kołeczki z grzybnią. Miejsca szczepienia można zabezpieczyć ciepłym woskiem lub folią zamocowaną np. pinezkami.

Pniaki przechowuje się w miejscu zacienionym i wilgotnym w temp. 20-28˚C. Na zimę i w czasie niekorzystnej pogody pniaki należy przykryć. Grzybnia przerasta kłodę 0,5-2 lat,  w zależności od rodzaju drewna (drzewo twarde przerasta dłużej).

Przerośnięte kłody umieszcza się w temperaturze 12-18˚C, większej wilgotności i na silniejszym świetle. Na działce można osiągnąć dwa rzuty (wiosenny i jesienny). W pomieszczeniu grzybnię zmuszamy do plonowania przez moczenie kłód w wodzie o temperaturze 16˚C przez 1-3 dni. Po 7-14 dniach pojawiają się zawiązki. Przy takiej metodzie shii-take plonuje w trzech rzutach.

Czas rozkładu pniaka przez shii-take może trwać kilka lat (3 - 6) i przez ten czas możemy spodziewać się owocowania

Grzybnia wystarcza do zaszczepienia 1-2 drewnianych pniaków. Najlepiej nadają sie do tego świeżo ścięte, zdrowe pnie drzew lisciastych (składowanie nie dłużej niż 3 miesiące), o średnicy od 8-25 cm oraz długości 1-1,5 m. Jeśli w czasie składowania drewno mocno przeschło można je nawilżyć przez zamoczenie lub wielokrotne zraszanie wodą.

      Owocniki pojawiawiają sie na pniakach od 3-12 miesięcy od zaszczepienia i plonują rzutami przez okres  3-6 lat.
  

Szczegółowe instrukcje uprawy grzybów za pomocą grzybni na kołkach, znajdą Państwa na Naszej stronie internetowej grzybyhobby.pl w dziale instrukcje -  TUTAJ  

 

grzybnia na kołkach shiitake 

 

Koszyk  

jest pusty