grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Boczniak Mikołajkowy ERYNGII grzybnia (20 kołków)

Boczniak Mikołajkowy ERYNGII grzybnia (20 kołków)

Wszystkie zdjęcia

Boczniak Eryngii - Grzybnia sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków, umieszczonych w specjalnym worku z mikrofiltrem (gwarantuje sterylność i wyklucza skażenie biologiczne).

Więcej szczegółów


10,99 zł brutto

Stan:

44 dostępnych


 boczniak eryngi grzynia na kołkach

Grzybnia boczniaka ERYNGII  (Pleurotus eryngii). Zwany także boczniakiem mikołajkowym.

IDEALNA DO ZAKŁADANIA AMATORSKIEJ UPRAWY NA DREWNIANYCH PNIAKACH.

Grzybnia ta sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków (20 kołków), umieszczonych w specjalnych workach z mikrofiltrem, który gwarantuje sterylność oraz wyklucza skażenie biologiczne !

 

Do każdego zamówienia dołączona zostanie instrukcja zawierająca najistotniejsze dane dotyczące uprawy.
 

BOCZNIAK ERYNGII naturze występuje we wschodniej Europie i połnocnej Afryce oraz centralnej Azji. Boczniak ten jest często nazywany „królewskim”, ze względu na smaczne i okazałe owocniki.

Wygląd i wielkość owocników tego gatunku zmieniają się pod wpływem warunków zewnętrznych, ale pozostają charakterystyczne dla odmiany. Kapelusz ma barwę kremową do jasnobrązowej, a trzon jest biały, osadzony centralnie i jest jadalny. Kapelusze o średnicy 3–12 cm, są początkowo wypukłe, a w miarę wzrostu mają pogłębiające się wklęśnięcie w środku. Trzon jest gruby, długości 3–10 cm, zwężający się ku dołowi. Należy podkreślić, że trzony wyrośniętych owocników jest miękki.

Grzyby są bardzo smaczne i maja lekko ostry smak. Doskonale nadają się do sosów z mięsem lub dziczyzna, potraw wegetariańskich, jak również jesiennych dan z makaronem i porami.

Pleurotus eryngii jest mało rozpowszechnionym gatunkiem boczniaka, pomimo wspaniałego smaku i dużej wartości odżywczej.


Prawie wszystkie gatunki boczniaka charakteryzuje szybki i agresywny w stosunku do podłoża, wzrost grzybni. Większość z nich dość łatwo zawiązuje owocniki. Te cechy powodują, że boczniak jest idealnym pretendentem do uprawy amatorskiej.

Uprawa boczniaków jest łatwa , mogą się nią zajmować nawet początkujący działkowicze.

Oprócz walorów smakowych boczniaki mają dużą wartość odżywczą, są bogate w łatwo przyswajalne białko, aminokwasy, witaminy z grupy B i sole mineralne. l00g grzybów zawiera tylko 30 kcal (126 kJ). W owocnikach boczniaka wykryto obecność substancji działających przeciwnowotworowo i obniżających poziom cholesterolu we krwi.


Grzybnia wystarcza do zaszczepienia 1-2 drewnianych pniaków. Najlepiej nadają sie do tego świeżo ścięte, zdrowe pnie drzew lisciastych (składowanie nie dłużej niż 3 miesiące), o średnicy od 8-25 cm oraz długości 1-1,5 m. Jeśli w czasie składowania drewno mocno przeschło można je nawilżyć przez zamoczenie lub wielokrotne zraszanie wodą.Owocniki pojawiawiają sie na pniakach od 6-12 miesięcy od zaszczepienia i plonują rzutami przez okres  3-6 lat.

 
Szczegółowe instrukcje uprawy grzybów za pomocą grzybni na kołkach, znajdą Państwa na Naszej stronie internetowej grzybyhobby.pl w dziale instrukcje - TUTAJ
 
grzybnia zimowki

Koszyk  

jest pusty