grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Boczniak Mikołajkowy ERYNGII grzybnia (20 kołków)

Boczniak Mikołajkowy ERYNGII grzybnia (20 kołków)

Wszystkie zdjęcia

Boczniak Eryngii - Grzybnia sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków, umieszczonych w specjalnym worku z mikrofiltrem (gwarantuje sterylność i wyklucza skażenie biologiczne).

Więcej szczegółów


10,99 zł brutto

Stan: Tego produktu brak w magazynie

0 dostępny


Powiadom mnie kiedy będzie dostępny


 boczniak eryngi grzynia na kołkach

Grzybnia boczniaka ERYNGII  (Pleurotus eryngii). Zwany także boczniakiem mikołajkowym.

IDEALNA DO ZAKŁADANIA AMATORSKIEJ UPRAWY NA DREWNIANYCH PNIAKACH.

Grzybnia ta sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków (20 kołków), umieszczonych w specjalnych workach z mikrofiltrem, który gwarantuje sterylność oraz wyklucza skażenie biologiczne !

 

Do każdego zamówienia dołączona zostanie instrukcja zawierająca najistotniejsze dane dotyczące uprawy.
 

BOCZNIAK ERYNGII naturze występuje we wschodniej Europie i połnocnej Afryce oraz centralnej Azji. Boczniak ten jest często nazywany „królewskim”, ze względu na smaczne i okazałe owocniki.

Wygląd i wielkość owocników tego gatunku zmieniają się pod wpływem warunków zewnętrznych, ale pozostają charakterystyczne dla odmiany. Kapelusz ma barwę kremową do jasnobrązowej, a trzon jest biały, osadzony centralnie i jest jadalny. Kapelusze o średnicy 3–12 cm, są początkowo wypukłe, a w miarę wzrostu mają pogłębiające się wklęśnięcie w środku. Trzon jest gruby, długości 3–10 cm, zwężający się ku dołowi. Należy podkreślić, że trzony wyrośniętych owocników jest miękki.

Grzyby są bardzo smaczne i maja lekko ostry smak. Doskonale nadają się do sosów z mięsem lub dziczyzna, potraw wegetariańskich, jak również jesiennych dan z makaronem i porami.

Pleurotus eryngii jest mało rozpowszechnionym gatunkiem boczniaka, pomimo wspaniałego smaku i dużej wartości odżywczej.


Prawie wszystkie gatunki boczniaka charakteryzuje szybki i agresywny w stosunku do podłoża, wzrost grzybni. Większość z nich dość łatwo zawiązuje owocniki. Te cechy powodują, że boczniak jest idealnym pretendentem do uprawy amatorskiej.

Uprawa boczniaków jest łatwa , mogą się nią zajmować nawet początkujący działkowicze.

Oprócz walorów smakowych boczniaki mają dużą wartość odżywczą, są bogate w łatwo przyswajalne białko, aminokwasy, witaminy z grupy B i sole mineralne. l00g grzybów zawiera tylko 30 kcal (126 kJ). W owocnikach boczniaka wykryto obecność substancji działających przeciwnowotworowo i obniżających poziom cholesterolu we krwi.


Grzybnia wystarcza do zaszczepienia 1-2 drewnianych pniaków. Najlepiej nadają sie do tego świeżo ścięte, zdrowe pnie drzew lisciastych (składowanie nie dłużej niż 3 miesiące), o średnicy od 8-25 cm oraz długości 1-1,5 m. Jeśli w czasie składowania drewno mocno przeschło można je nawilżyć przez zamoczenie lub wielokrotne zraszanie wodą.Owocniki pojawiawiają sie na pniakach od 6-12 miesięcy od zaszczepienia i plonują rzutami przez okres  3-6 lat.

 
Szczegółowe instrukcje uprawy grzybów za pomocą grzybni na kołkach, znajdą Państwa na Naszej stronie internetowej grzybyhobby.pl w dziale instrukcje - TUTAJ
 
grzybnia zimowki

Koszyk  

jest pusty