grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Łuszczak zmienny grzybnia (20kołków)

Łuszczak zmienny grzybnia (20kołków)

Wszystkie zdjęcia

Łuszczak zmienny - łyskwiak zmienny grzybnia w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków, umieszczonych w specjalnym worku z mikrofiltrem, który gwarantuje sterylność oraz wyklucza skażenie biologiczne.

Więcej szczegółów


10,99 zł brutto

Stan:

83 dostępnych


 luszcak zmienny grzybnia na kolkach

Grzybnia łuszczaka zmiennego (Kuehneromyces mutabilis), zwanego również Opieńką zmienną.

IDEALNA DO ZAKŁADANIA AMATORSKIEJ UPRAWY NA DREWNIANYCH PNIAKACH.

Grzybnia ta sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków (20 kołków), umieszczonych w specjalnych workach z mikrofiltrem, który gwarantuje sterylność oraz wyklucza skażenie biologiczne !

 

Do każdego zamówienia dołączona zostanie instrukcja zawierająca najistotniejsze dane dotyczące uprawy.

Łuszczak zmienny (Kuehneromyces mutabilis) nazywany również łuskwiakiem zmiennym czy opieńką zmienną wystepuje pospolicie w całej strefie klimatu umiarkowanego m.in. w Polsce. Rośnie zawsze gromadnie od kwietnia nawet do grudnia na pniakach i obumarłych pniach drzew, najobficiej występuje jesienią. 

Swoją nazwę wziął od charakterystycznego zmiennego pod wpływem wilgoci koloru kapelusza. Podczas opadów kapelusz ma barwę zółtobrązową wyrażnie ciemniejszą na brzegach. Kiedy wysycha, jaśnieje od środka pozostając dość długo na obrzeżach ciemnym. Kapelusz o średnicy 3-8 cm osadzony centralnie na cienkim rurkowatym trzonie z pierścieniem, poniżej którego pojawiają się łuski. U młodszych owocników jest półkulisty, u starszych prosty z garbkiem na środku.


Przez wielu grzybiarzy i smakoszy zaliczany jest do najbardziej smakowitych grzybów.

Stosowany do zup, sosów czy dań mięsnych. Spożywa się tylko kapelusze, ponieważ trzonki są zbyt łykowate.

Łyszczak zmienny nadaje się przede wszystkim do uprawy na drewnie drzew lisciastych, ale można również wykorzystać do tego celu drewno świerka, jodły. 

Na drewnie iglastym przerasta jednak dłużej z różnym skutkiem.

Drewno przygotowujemy i szczepimy jak u innych grzybów, pamiętać jednak należy, aby klocki czy kłody miały kontakt z ziemią podczas uprawy. Łuszczak tworzy typową grzybnię ziemną konieczną do wydania owocników. klocki czy kłody częściowo wkopujemy w ziemię w ogrodzie lub wkładamy do donicy z ziemią. Optymalna temperatura w której wyrastają owocniki to 12-18stopni.

 

 

Szczegółowe instrukcje uprawy grzybów za pomocą grzybni na kołkach, znajdą Państwa na Naszej stronie internetowej grzybyhobby.pl w dziale instrukcje - TUTAJ

 

grzybnia zimowki

Koszyk  

jest pusty