grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Uszak bzowy grzybnia (20kołków) - grzyb MUN

Uszak bzowy grzybnia (20kołków) - grzyb MUN

Uszak bzowy (Auricularia auricula-judae) Grzybnia ta sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków (20 kołków), umieszczonych w specjalnych workach z mikrofiltrem.

Więcej szczegółów


10,99 zł brutto

Stan: Tego produktu brak w magazynie

0 dostępny


Powiadom mnie kiedy będzie dostępny


ucho bzowe grzybnia na kolkach

Grzybnia USZAKA BZOWEGO  (A. auricula-judae). Zwany także uchem bzowym lub uchem judaszowym.


IDEALNA DO ZAKŁADANIA AMATORSKIEJ UPRAWY NA DREWNIANYCH PNIAKACH.

Grzybnia ta sprzedawana jest w postaci zaszczepionych drewnianych kołeczków (20 kołków), umieszczonych w specjalnych workach z mikrofiltrem, który gwarantuje sterylność oraz wyklucza skażenie biologiczne !

 

Do każdego zamówienia dołączona zostanie instrukcja zawierająca najistotniejsze dane dotyczące uprawy.

grzybnia ucha bzowego


Uszak bzowy inaczej ucho bzowe, ucho Judaszowe - Hirneola auricula-judae należy do rodzaju uszakowatych (Auricularia). Grzyby z tego radzaju charakteryzuje bardzo oryginalny pozwijany kształt przypominający najczęściej małżowinę uszną, rzadziej są miseczkowate z pofałdowanymi brzegami. Grzyby te praktycznie nie mają trzonu i są przymocowane do podłoża częścią owocnika.

Ucho bzowe wytwarza owocniki o średnicy 2-10 cm i rośnie w kępach lub grupach pozrastanych razem. Barwa owocnika może być szarobrązowa, żóltawobrązowa lub czerwonobrązowa. Jego zewnętrzna strona jest delikatnie filcowata. Podobnym, powszechnie uprawianym w Chinach, jest Uszak gęstowłosy (Auricularia polytricha)tworzący trochę większe owocniki, znany w Europie jako grzyb MUN.

W naszym klimacie Uszak bzowy rośnie niemal przez cal rok, przeważnie po dłużej padających deszczach, na żywych i martwych gałęziach bzu czarnego, rzadziej na innych gatunkach liściastych.

Chińczycy twierdzą, że regularne spożywanie tych grzybków poprawia ogólny stan zdrowia człowieka. Według nich łagodzą kaszel i mają duże znaczenie przy leczeniu chorób płuc, są pomocne przy przeziębieniach, w leczeni hemoroidów, łagodzą bóle zębów czy jamy brzusznej. Działają przychylnie również na naszą psychikę oraz wzmacniają nasz system odpornościowy, mają zdolności regeneracyjne włosów i cery. Najważniejszą jednak ich cechą leczniczą jest właściwość zmniejszania krzepliwości krwi (rozrzedzanie krwi) dzięki czemu ich systematyczne spożywanie zapobiega nadciśnieniu tętniczemu, kruchości naczyń krwionośnych.


Grzyby mają delikatny grzybowy smak o chrupkowatej konsystencji. Nie są jednak spożywane dla aromatu jak inne grzyby. Ich główną zaletą jest to, że znakomicie chłoną smak innych składników potraw, co wpływa pozytywnie na kompozycję posiłków.  

Suszone grzyby po namoczeniu wracają do swojej pierwotnej postaci – powiększają się około pięciokrotnie stając się delikatnie chrupkie.

Ucho bzowe z powodzeniem możemy uprawiać na drewnie drzew liściastych w ogrodzie lub domu.
Uprawa jest podobna do uprawy shiitake. Najlepsze jest drewno bzu czarnego albo klonu o średnicy ok 10-20cm i długości ok 1metra, ale można też wykorzystać inne gatunki drewna liściastego np: brzozę, topolę, buk, akacje ...
 
Szczegółowe instrukcje uprawy grzybów za pomocą grzybni na kołkach, znajdą Państwa na Naszej stronie internetowej grzybyhobby.pl w dziale instrukcje - TUTAJ
 
grzybnia zimowki
 

 

Koszyk  

jest pusty