grzybyhobby.pl

Reklama

eBiuletyn-Newsletter

Zimówka Aksamitnotrzonowa 1kg (ziarno)

Zimówka Aksamitnotrzonowa 1kg (ziarno)

Wszystkie zdjęcia

Zimówka Aksamitnotrzonowa - Enoki Grzybnia ta sprzedawana jest w postaci zaszczepionych ziaren zbóż, umieszczonych w specjalnym worku z mikrofiltrem, i gwarantuje sterylność oraz wyklucza skażenie biologiczne!

Więcej szczegółów


13,99 zł brutto

Stan: Tego produktu brak w magazynie

0 dostępny


Powiadom mnie kiedy będzie dostępny


GRZYBNIA ZIMÓWKI AKSAMITNOTRZONOWEJ
(GRZYB ENOKI)


1 kg grzybni wystarcza na zaszczepienie np: 2-3 DREWNIANYCH KŁÓD czy PNI.

zimowka grzybnia ziarnista

Zimówka akamitnotrzonowa  Flammulina velutipes

Występuje w Polsce w warunkach naturalnych na drewnie martwych lub zamierających drzew liściastych, najczęściej na topolach i wierzbach, a niekiedy również na drzewach iglastych. Często nazywana jest grzybem zimowym – jej owocniki pojawiają się od października do grudnia, a jeżeli zima jest łagodna to grzyb owocuje aż do marca. Występujące kępami owocniki często zamarzają i po nadejściu odwilży rosną dalej.

Grzyby mają kapelusze barwy od jasnożółtej do żółtobrązowej, o nieco lepkiej powierzchni, średnicy 1-6cm. Blaszki są białe lub lekko żółtawe, bardzo wyraźne. Kapelusze osadzone na cienkich trzonach barwy brązowej do prawie czarnej u podstawy, pokrytych jakby aksamitem.

Od kilkudziesięciu lat zimówka uprawiana jest na szeroką skalę w Japonii i Chinach. Jej uprawa stała się tam rodzajem przemysłu domowego. Gospodynie kupują pojemniki z podłożem trocinowym przerośniętym grzybnią i prowadzą uprawę w warunkach domowych. W uprawie wielkotowarowej produkuje się zimówkę przy bardzo ograniczonym dostępie światła lub w ciemności. Tworzy ona wówczas owocniki o zredukowanych kapeluszach, przypominających kuleczki i silnie wydłużonych zgrubiałych trzonach. Grzyby są delikatne i wyglądem przypominają gruby, żółtawy makaron (grzybki ENOKI).


Do uprawy zimówki nadaje się drewno drzew liściastych, szczególnie topoli, wierzby, lipy, wiązu, buku i brzozy. Można także użyć drewna drzew owocowych. Najlepsze są okrąglaki o średnicy 20-5- cm i długości 30-40 cm.

Grzybnią można zaszczepić również karpy po ściętych drzewach. Wówczas warstwa nakładanej grzybni powinna wynosić kilka centymetrów. Zaszczepione okrąglaki przechowuje się w stertach w cienistym i wilgotnym miejscu i traktuje podobnie, jak przy uprawie innych grzybów. Kiedy grzybnia przerośnie drewno (3-6 miesięcy), pniaki zakopujemy w ziemi na 1/3 ich wysokości.

Uprawę na drewnie można zakładać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Grzybnia zimówki rośnie dobrze nawet w niskich temperaturach i jest odporna na mrozy po wrośnięciu w drewno. Zakładając uprawę wczesną wiosną, pierwsze grzyby możemy zbierać już jesienią. Owocniki tworzą się wówczas, gdy temperatura, wiosną lub jesienią, wynosi 10-15°C. Plonowanie może trwać przez całą zimę, jeżeli jest ona łagodna. Zimówka plonuje przez 3-5 lat.


 

Szczegółowe instrukcje uprawy grzybów, znajdą Państwa na Naszej stronie internetowej grzybyhobby.pl w dziale instrukcje -  TUTAJ
 
grzybnia ziarnista

 

 

Koszyk  

jest pusty